Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skalice chtěla změnu, a má co...?

21. 10. 2010

„To jsou paradoxy, co?“, říká opakovaně sládek trutnovského pivovaru ve známé hře Václava Havla. Tak i volby v našem městě mají své paradoxy. Největší je asi ten, že vítěz voleb – SNK – prohrál: jeho lídr Ing. Josef Daňsa nebyl zvolen do zastupitelstva města. Také ostatní „staří vůdci“ kandidátek (za ODS & Nezávislí Tomáš Hubka a za Vzhůru Skalice! Petr Fejfar) nedopadli nijak slavně, když se z čela kandidátek propadli a získali poslední mandáty v rámci svých volebních sdružení. Skaličáci chtěli zřejmě vidět na radnici nové tváře.

Bohužel, pouhé čtyři dny po volbách (20. října) bylo na webu ODS & Nezávislí oznámeno, že vše je dojednáno, že se nic měnit nebude, ba co víc: že byla naplněna „vůle voličů“! Myslíme si, že pokud by skutečně byla vůle voličů naplněna, tak by v čele města nebyl ani Pepa, ani Tomáš, ani Petr! S ohledem na jejich zkušenosti by jim mohla slušet pozice „moudrých radních“, kteří by byli zpočátku ku pomoci a poradě skutečně novým tvářím reprezentujícím naše město.

Nejen voliči, ale především jejich zvolení (i někteří nezvolení zástupci) svým opětovným spojením rozhodli o dalším směřování města. Voliči si tak na opravdovou změnu ve vedení města budou muset čtyři roky počkat.

Bc. Petr Fejfar

 

P. S. Ještě reakce na zprávu o povolebních jednáních, uveřejněnou na stránkách ODS & Nezávislí. Z ní doslova citujeme poslední odstavec:

Přestože staronová koalice disponuje v zastupitelstvu nadpoloviční většinou, tak v rámci avizované politiky otevřenosti a ochoty dizkuse s ostatními demokratickými sdruženími byla dvě místa v městské radě nabídnuta i volebnímu sdružení „Pro město“, které získalo ve volbách třetí největší počet hlasů. Tato nabídka bohužel nebyla akceptována, ikdyž zástupci sdružení před volbami avizovali snahu podílet se na vedení města.“

1. Naše sdružení Vzhůru Skalice! nebylo k jednáním vyzváno, na což mají vítězové voleb samozřejmě formální právo. Výše citovanou formulací nás ale autor textu v zásadě označil za sdružení neuznávající demokratické principy, což považujeme za nefér vůči členům sdružení.

2. Zmínka o jednání se sdružením „Pro město“ (PM) je zavádějící, protože podle našich informací bylo jednání jen krátké, překotné, víceméně formální a navíc časově téměř ultimativní, protože členové sdružení PM se měli o účasti či neúčasti v radě rozhodnout po večerním jednání hned během druhého dne dopoledne, přestože na povolební vyjednávání je čas vlastně až do prvního zastupitelstva, které je svoláno na 15. listopadu 2010. Takže to byl spíše diktát stylu „poslechni a nemluv“. Navíc kolegům z PM byla nabídnuta dvě křesla v sedmičlenné radě, takže jejich hlasy by neměly stejně žádnou váhu – členové sdružení PM by se stali jen loutkou v rukách „velkého bratra“. Je dobře, že na tenhle „špek“ neskočili a mohou se spolu s naším sdružením stát konstruktivní silnou opozicí.

Poznámka k diskusi:  z IP 90.180.139.115 jsou vkládány příspěvky zřejmě jednoho člověka, který vystupuje jako "ˇVševěd", "Opoziční kandidát" a dokonce se vydává za osobu Petra Fejfara! Příspěvky  fiktivně označené mým jménem jsem smazal...  P.F.

 

Reakce Sdružení nezávislých kandidátů "Pro Město" na oficiální vyjádření ODS

Průběh "složitých vyjednávání" s ODS - žádné oficiální jednání neproběhlo. Pouze několik telefonátů typu: sejdeme se, nesejdeme se, nemá smysl se scházet, jsme už domluveni (s SNK). 

Průběh vyjednávání s SNK - SNK navrhlo: starosta Ing. Josef Daňsa + 2 radní, za ODS místostarosta Tomáš Hubka + 1 radní, Pro Město + 2 radní.

Rádi bychom zde uvedli hlavní důvody, proč jsme tuto nabídku nemohli akceptovat:

1. Zvolení p. Daňsy do funkce starosty/místostarosty i přes to, že k tomuto nedostal od voličů mandát

2. Neochota koaličních stran k jakýmkoliv personálním změnám ve vedení města 

3. Nemožnost jakkoli v ovlivnit jednání dvěma hlasy v sedmičlenné radě

4. Půldenní lhůta na vyjádření naší strany

Naše sdružení vzniklo proto, že jsme všichni cítili společnou nutnost změny ve vedení a přístupu městského úřadu k občanům města. Výše uvedený návrh SNK žádnou změnu nepřináší. Neúčast v městské radě je vyjádřením našeho nesouhlasu s pokračováním staronové koalice ve vedení města.

Skutečnost, že jsme odmítli nevýhodné podmínky od vítězných koaličních stran nás neodrazuje od využití získaných mandátů a prosazování věcí, které povedou k rozvoji města České Skalice.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

No tak ale, vážení..

(J. Nováček, 24. 10. 2010 14:18)

Mě zase naopak zarážejí trochu jiné věci. Jak tu někdo může prohlásit, že je očividné, že voliči chtějí pokračování současného stylu správy města? Viděl vůbec volební výsledky? Volby byly letos opravdu dost vyrovnané, o nějaké převaze ODS a SNK se tady fakt mluvit nedá. Jako jasný důkaz o tom, že občané chtějí, aby něco pokračovalo, považuji situaci, kdy jedna strana (v tomto případě dvě) vyhraje oproti stranám ostatním s rozdílem třeba 20ti procent. Pro hloupější bych si dovolil příklad. Pokud vyhlásím na internetu anketu, zda by občané, pokud by to bylo v jejich možnostech, odvolali například pana prezidenta, výsledek bude 49% ano, 51% ne, řekli byste si na jeho místě: To je dobrý, mám důvěru lidu! No samozřejmě, že ne!
Takovýto výsledek, kdy jsou síly takto vyrovnané fakt není žádným jasným signálem k pokračování čehokoliv, je to naopak volání po změně! A bylo by to ještě těsnější, ale předpokládám, že si největší městský císař a oportunista pan ing. Daňsa zařídí podporu i jediného zastupitele za KSČM. Je o něm ostatně známo, že svou rudou knížku hodil do kamen v momentě, kdy první člověk v Praze vytáhnul z kapsy klíče.
Příjemně mě překvapilo, že Pro město si zachovalo svou tvář, a nepřijali dvě místa v radě, která jim takzvaně měly zacpat ústa. Jediné v co doufat je, že teď bude konstruktivní opozice

Re: No tak ale, vážení..

(K. Nováček, 24. 10. 2010 14:57)

Jak může být volání po změně stav, když výsledek je 49% ku 39%? O dva tisíce abs. hlasů více mě přijde jako celkem jasný výsledek komu většina voličů dává přednost.

Re: Re: No tak ale, vážení..

(Petr Fejfar, 24. 10. 2010 15:22)

A co s tou menšinou? Zadupat ji do země? Zavřít jí ústa? Upírat jí informace? ? Nedat jí ani kontrolní funkce v zastupitelstvu? Jak se vlastně má ten „statný“ většinový vítěz zachovat k opozici? Jak má komunikovat se 40 % voličů? To ty Vaše čísla nějak neřeší, že? Pokud se volá po konstruktivní opozici, měla by být i koalice konstruktivní...

Re: No tak ale, vážení..

(Petr Fejfar, 24. 10. 2010 15:14)

Slibuji nejen Vám pane Nováčku, ale i všem ostatním, že se pokusím, aby v našem městě fungovala konstruktivní opozice. Pokud si tedy někdo nepředstavuje konstruktivní opozici jako obrazně.: „Držte hubu a krok a za to vám dáme nějaké kůrky…“. Já konstruktivní jsem a možná, kdyby si lidé přečetli na webu města, co jsem jako občan nejen kritizoval, ale i navrhoval, tak by mi tu nálepku štváče, rozvraceče a kverulanta (nalepenou staronovou radniční koalicí) odpárali…
No, musím se o to povynasnažit sám. Když chce člověk něco změnit, tak by měl začít u sebe… :-)

?

(Insider, 22. 10. 2010 6:44)

Zarážejí mě trochu tři věci. Přejdu-li, že v textu na stránkách ODS nikde není, že by se složitě jednalo se sdružením Pro město, ale spíše z textu vyplývá, že je míněno SNK, tak jsou to:
1) Proč se to zde vůbec řeší? Vždyť od toho jsou stránky sdružení Pro město a tam je to také publikováno. Vzhledem k tomu, že je to už druhý text na obou stránkách a navíc je známá určitá provázanost obou kandidátek, tak to jen nahrává spekulacím, že Pro město je jakési Fejfarovo "béčko".
2) Nemožnost ovlivnit dvěma hlasy jednání rady: co by víc chtěla strana, která skončila až třetí?
3) Neochota k personálním změnám ve vedení města: ale vždyť již hned po volbách zástupci sdružení Vzhůru Skalice a Pro město sami nabízeli Hubkovi místo starosty!!! O této informaci se zde, ale (záměrně?) pomlčelo! A navíc snad chtějí strany, které nevyhráli něco diktovat stranám vítězným?

Re: ?

(Petr Fejfar, 22. 10. 2010 7:38)

1) O zveřejnění textu Pro město jsem byl požádán, tak jsem ho vložil pod náš článek.
2) Předpokládám, že v diskusi si tuto část textu budou obhajovat zástupci sdružení Pro město, které rozhodně není nějakým „FBéčkem“! A mám snad zase opakovat, že otevřená diskuse je možná pouze na našich stránkách?
3) Vzhůru Skalice! s ODS nejednala, jen se opravdu náhodou večer po volbách potkala s panem v Hubkou v restauraci, kam z posledních sil přišel odpočívat po volebním vypětí.
4) Sláva vítězům a čet poraženým! Ale pokud vítězové po volbách zadupou silou 11 zastupitelů všech ostatních 10 zastupitelů do země, tak to se opravdu ani v zastupitelstvu nic nezmění

Re: Re: ?

(Insider, 22. 10. 2010 7:52)

Ale nelžete! Vždyť v té restauraci byli i svědkové a tvrdí, že jste společně s "Pro město" nabízeli vytvoření koalice s ODS a místo starosty p. Hubkovi!

Re: Re: Re: ?

(Petr Fejfar, 22. 10. 2010 8:05)

Myslíte, že je možné vést nějaké seriozní jednání v restauraci pár hodin po volbách? Spíš šlo o výměnu názorů. Do restaurace mě pozvalo Pro město a již tam jsem jim předložil koncept řešení: ani Pepa, ani Tomáš, ani Petr (viz. můj článek zde).

Re: Re: Re: Re: ?

(Insider, 22. 10. 2010 8:11)

Ale návrh od "Pro město" byl zcela konkrétní:
koalice 14ti mandátů ODS + Pro město + Vzhůru Skalice, Hubka = starosta, místostarosta z "Pro město" (později upřesněn na p. Bořka). Takže není pravda, že chtěli úplnou výměnu tváří na radnici!

Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Petr Fejfar, 22. 10. 2010 8:19)

Nemohu mluvit za jiné (Pro město). Já jsem Vám odpověděl za nás i za sebe. Počkejte prosím, jak boudou reagovat oni... My jsme oficiálně nejednali a nebyli vyzváni k jednáním ani ODS ani SNK.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Insider, 22. 10. 2010 8:29)

Chápu, že za ně nemůžete mluvit, ale sám jste napsal, že vás na jednání pozvali a byl jste mu přítomen, takže víte, jaký návrh tam padl.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Ladislav Horký, 22. 10. 2010 8:34)

Já jsem u tohoto "jednání" (zdůrazňuji úvozovky) byl taky, takže Vás mohu ubezpečit, že se vedlo asi takovým způsobem jako se špičkují soupeři po skončení sportovního utkání. Pro skutečné vyjednávání to nemělo žádnou relevanci...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Insider, 22. 10. 2010 8:40)

Chápu, ale aspoň tedy nepopírejte ten návrh.
A když jste tam byl taky, tak je vidět, že zas o takovou náhodičku nešlo :-)
No a určitě to ale ovlivnilo pozdější jednání SNK :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Petr Fejfar, 22. 10. 2010 9:06)

Každému, kdo umí počítat do jedenácti, muselo být hned jasné jak to dopadne. Problém mohl nastat jen s tím, že pan Daňsa neobdržel mandát přímo od voličů, což jeho pozici oslabovalo. Proto se mluvilo i o jiných řešeních a konceptech. Mě bylo ale téměř na sto procent od počátku jasné, že se ti dva (ve volbách trochu rozhádaní kluci) rychle domluví a udělají si koalici „pudu sebezáchovy“. To se nakonec stalo a nabídka dvou radních pro „Pro město“ už nic neřešila. Zajímavé bude, jak se teď vítězové zachovají k opozici (Pro město, Vzhůru Skalice! a KSČM), zda ji úplně zadupou, nebo jí dají alespoň kontrolní funkce předsedů finančního a kontrolního výboru a výboru pro investice a rozvoj.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Ladislav Horký, 22. 10. 2010 9:07)

Ne, nešlo o náhodičku, "Vzhůru Skalice!" se tam jednoduše setkala s "Pro město" (PM). Náhoda byla, že se tam později objevil i pan starosta. Nepopírám taky, že se tam ten "návrh" v povolební euforii PM objevil, ale jednak my jsme ho nepodávali, jednak to v takové atmosféře a takovém prostředí prostě nemohl být seriozní návrh. A o tom, co především ovlivnilo, že se opět SNK a ODS spojili, lze jen spekulovat. Howgh :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Petr Fejfar, 22. 10. 2010 8:40)

Byla to schůzka, která měla informativní charakter – co je možné a co ne… Padaly různé návrhy. Pokud byste u toho stolu seděl, tak byste to věděl. Z doslechu jen spekulujete. A zdůrazňuji, že to byla schůzka (navíc s panem Hubkou vážně náhodná), to nebylo oficiální jednání. Ale opravdu si raději počkejte na reakci někoho ze sdružení Pro město. Děkuji a přeji vám pěkný den!

Re: ?

(Pro Město, 22. 10. 2010 12:30)

Respektujeme výsledky voleb. Dopis byl poslán všem stranám tj. SNK, ODS a Vzhůru Skalice. Vyjadřujeme v něm pouze náš názor. Pokud máte zájem o některé informace z naší strany, kontaktujte nás na našich stránkách. Nebráníme se ani osobnímu kontaktu. ZA Sdružení Pro Město s pozdravem Aleš Vodička

Re: ?

(Jana Bašová, 23. 10. 2010 21:22)

Vážený "Insidere",je velmi zvláštní,že i já jsem kandidovala za Sdružení pro město a účastnila se a také nadále účstním dalších jednání a není mi známo,že by kdokoliv z nás nabízel panu Hubkovi místo starosty!!Piště prosím Vás věci podložené důkazy,pokud jste se tedy nějakého jednání neúčastnil sám??!!A chci Vám jen říci,že vyjádřit svůj názor může samozřejmě kdokoliv,avšak za čestné vůči všem považuji,že se podepíšete a ne, že se schováte za přezdívku!!!

Re: Re: ?

(Insider, 23. 10. 2010 22:23)

Tak za prvé pan Horký již potvrdil, že daný návrh od sdružení "Pro město" zazněl (a vím to i od jiného účastníka jednání) a za druhé žádná Jana Bašová na kandidátce sdružení "Pro město" nefiguruje! Takže kdosi pod přezdívkou Jana Bašová mě kritizuje za psaní pod přezdívkou a sám přitom lže!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: výsledky

(Petr Fejfar, 21. 10. 2010 20:23)

Na vysvětlenou: diskusní příspěvky z IP: 90.180.139.115, které byly psány jakýmsi anonymním, ale zasvěceným pánem a fiktivně označeny mým jménem, jsem smazal...