Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veřejné zakázky průhledně a s informační výhodou pro místní podnikatele

17. 9. 2010

 

Velké investiční zakázky v rozsahu desítek milionů korun se řídí zákonem. Ten přesně určuje veřejné vyhlášení, průběh a vyhodnocení soutěžních nabídek. Podle mne bylo u současně připravované zakázky “Odkanalizování aglomerace Česká Skalice” nevhodně použito takzvané zúžení počtu uchazečů formou losování. (Více v článku a diskusi “Losovačka v České Skalici”)

U menších veřejných zakázek je režim výběru dodavatele liberálnější a umožňuje zadávat takové zakázky daleko volněji. Proč tedy nedat příležitost místním středním a menším podnikatelům podílet se na práci pro naše město? Vždyť i menší opravy, údržba a služby dělají v rozpočtu města v součtu milionové částky! Chceme dát informační výhodu místním podnikatelům a živnostníkům zavedením dobrovolného registru. Naše představa je taková, že registrovaní podnikatelé by dostávali pravidelný přehled všech městských zakázek a mohli by odpovědnému pracovníkovi města podat svoji nabídku. O výběru nejvhodnější nabídky by pak rozhodovala prioritně nabídnutá cena. Všechny městské zakázky musí být transparentní, bez stínu korupce a pod kontrolou samosprávy.

Petr Fejfar

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ratibořice

(Kamil, 18. 9. 2010 14:49)

Dobře na tom jak vybírat firmy na stavební zakázky města máme každý svůj názor. To mě přivádí k jinému problému v České Skalici kde Vy osobně máte určitě zkušenosti a to je kauza Ratibořice, veřejně se mluví o tom, že tam neproběhlo vše dle zákona, lidé říkají že to je "fejfarovina".Jak to teda vlastně bylo ?

Re: ratibořice

(Petr Fejfar, 18. 9. 2010 16:48)

Rád Vám odpovím i na Ratibořice, ale vězte, že jsem je neprodal já ani tehdejší městské zastupitelstvo! Ratibořice nikdy nebyly majetkem města, tak jak jsme je mohli prodat?! Ale je to trochu složitěší a musím to trochu strukturovat aby jste se v tom vyznal. Ale zatím mi řekněte vy svůj názor zadávání veřejných zakázek města, když říkáte, že se neshodujeme! Máte asi nějaký jiný a lepší návrh a já budu rád, když ho v diskusi zveřejníte...

Re: Re: ratibořice

(Kamil, 18. 9. 2010 17:48)

Já nejsem žádný znalec zákonů ale podle toho co jsem slyšel, podporovat jen místní podnikatele není právně moc čisté, je to znevýhodnování ostatních firem a co když by tyto cizí firmy byly ještě levnější, není to podobné jako Vámi kritizované losování u výběru na odkanalizování České Skalice ?

Re: Re: Re: ratibořice

(Petr Fejfar, 18. 9. 2010 18:42)

No tak na příkladu "polopatickém" (samozřejmě fiktivním). O prázdninách se bude se malovat škola. V současné době je možné zakázku zadat takto: Někdo zvedne telefon a zavolá svému známému malíři pokojů a tím je "vymalováno". Já si myslím, že by mohli všichni skaličtí malíři pokojů vědět, že se bude škola malovat, kolik to je m2 a podat svoji nabídku. A jak je v článku uvedeno, toto musí být transparentní a pod kontrolou samosprávy. Tak už mě nezkoušejte a zkuste se zeptat i jiných volebních stran jak chtějí "jít na veřejné zakázky"!

Korupce

(Kamil, 17. 9. 2010 19:00)

"Naše představa je taková, že registrovaní podnikatelé by dostávali pravidelný přehled všech městských zakázek a mohli by odpovědnému pracovníkovi města podat svoji nabídku."
A takto budeme vytvářet prostředí pro korupci.

Re: Korupce

(Petr Fejfar, 17. 9. 2010 19:19)

Vážený Kamile!
Nějak Vašemu komentáři nerozumím... Ale pokud máte nějaký lepší nápad a jen nežertujete, tak sem s ním! :-)

Re: Re: Korupce

(Kamil, 17. 9. 2010 19:31)

čemu nerozumíte-vždyť jste velice zkušený politik, kdo si myslíte že bude na úřadě potom přebírat ty obálky s nabídkami a s úplatky ?

Re: Re: Re: Korupce

(Petr Fejfar, 17. 9. 2010 19:37)

Zákon o veřejných zakázkách má několik kategorii. "Menší" zakázky jde zadávat i na základě vyzvání třem potenciálním dodavatelům, některé i přímo jednomu. Takže ostatní nemusí nic vědět. Jde o to stanovit pravidla pro zadávání všech městských zakázek a zlepšit infomovanost o zakázách. Vedle navrhovaného dobrovolného registru i na webových stránkách města. To snad korupční prostředí nevytváří, ne?