Chyby, náhody a obcházení zákona – další „Kulišárna“
Opoziční kolegové ze „Sdružení Pro město“ upozornili na problém týkající se pozemků v místní části Zlič. Kopie jejich návrhu, který předložili neúspěšně na posledním jednání zastupitelstva města jednání dne 27. 3. 2013, je dále uvedena. Okomentuji ho v bodech takto:
1) S uvedeným majitelem pozemků, který údajně podniká v oblasti realit, bylo několik „konfliktů, které jsem v nedávné minulosti řešil“.
2) Dlouhodobě upozorňuji na chyby v zadání a projektech na akci „Odkanalizování aglomerace Česká Skalice“. Jen vyvolané investice – stavba přečerpávací stanice v Zájezdě a výkup níže uvedeného pozemku ve Zliči dnes činí částku cca 2,5 – 3 mil. Kč.
3) Vedení města odmítá hledat zodpovědnost a vymáhání „škody“ u dodavatelů projektů, manažerů projektů a dalších dodavatelů – vše se platí z městských prostředků.
4) V tomto případě lze předpokládat, že vedení města muselo v podstatě jednat v dohodě s bývalým majitelem pozemků, protože je s podezřením, blížícím se jistotě zřejmé, že na „transakci“ tak jako tak bývalý vlastník pozemků velmi slušně vydělal.
5) Neodpustitelným z morálního hlediska je způsob, kterým vedení města a rada města nákup pozemků realizovala, když je nakoupila přes společnost 100% zřízenou městem a radou města ovládané (Českoskalické vodárny s.r.o.). Protože právě ta vykonává funkci valné hromady.
Bc. Petr Fejfar
Jsme znepokojeni, jak snadné je obejít pravomoci zastupitelstva města. Jedná se o nákup pozemku Českoskalickými vodárnami. Jde o pozemek p.č. 71 výměra 6539m2. Podle územního plánu jde o záplavovou oblast tzv. údolní nivu. Majitel pozemku p. Zíma ten celý pozemek koupil před 2 lety za ? kč, se záměrem postavit tam domky jako developerský projekt. Když neprošla změna územního plánu, naskytla se jiná možnost.
Díky chybě projektu, osoby odpovědné za přípravu, TDI, či realizační firmě, to nám není známo, došlo k výstavbě přečerpávací stanice, ke které je přístup pouze po tomto pozemku.
Aby byla možná kolaudace, bylo nutno toto dořešit.
Výsledek - ČS vodárny, 100% vlastněnými městem ČS, za 6539m2 x 140Kč/m2, tedy za 915 tis.Kč kupují výše uvedený pozemek.
Podle zakladatelské listiny se ČS vodárny zřizují za účelem podnikání
Provozování vodovodů a kanalizací
Provádění staveb, jejich změn a odstraňování
Nakládání s odpady
Specializovaný maloobchod
Výroba, opravy a montáž měřidel
Nikde se zde nehovoří o tom, že ČS vodárny slouží k nákupu a vlastnění pozemků.
Jsme přesvědčeni, že rada města (rozuměj valná hromada ČS vodáren), překročila svoje pravomoci při schválení nákupu tohoto pozemku. Jednoduše namísto projednání této kauzy v ZM, a vysvětlení jak tento problém vznikl, rozumíme že to pro někoho nemusí být příjemné, obešla pravomoci ZM. V zákonu o obcích je jasně uvedeno: Zastupitelstvu obce je vyhrazeno především (mimo jiné) nabývání a převod nemovitých věcí.
To, co bylo učiněno, již nezměníme, ale jsme přesvědčeni, že rada tímto ztratila důvěryhodnost a měla by být odvolána a navolena nová.
Proto navrhujeme ZM hlasovat o odvolání rady města.