Jdi na obsah Jdi na menu
 


“LOSOVAČKA” v České Skalici!

13. 8. 2010

Pamatujete se ještě na známou causu “losovačky v Karlových Varech”? S překvapením jsem si přečetl několik usnesení naší městské rady ze dne 4. 8. 2010! A “losovačka” proběhla hnedle následující den 5. 8. 2010!!! Sakra, to jsou ale fofry! Mimochodem, jedná se o zakázku “jen” za přibližně 200 mil. Kč… (Zdroj informací: usnesení rady – městský web)

Petr Fejfar


 

Další informace po dnešní návštěvě u  tajemníka MěÚ:

Počet přihlášených firem 15

Z formálních důvodů vyřazeny 2 firmy

Losováno 5 firem z 13-ti.

 

 

 

Jaroslav Hitschfel (tajemník), Tomáš Hubka (starosta), Bc Antonín Bednář (VaK Č. Skalice), Ing.Martin Soudek (projektant), Ing.Václav Jiránek (technický dozor).

Náhradníci: Luděk Ravinger, Petr Smutný, Ing.Jan Šnajdr, Ing.Oldřich Rec (projektant), Václav Mrštík (technický dozor).

 

 

  

 

Rada města projednala a bere na vědomí postup při omezení počtu zájemců v užším řízení na veřejnou zakázku Odkanalizování aglomerace Česká Skalice, tj. náhodný výběr provedený losem. Losování musí být provedeno v souladu se zásadami uvedenými v § 6 zákona o veřejných zakázkách. Losování proběhne za účasti notáře a uskuteční dne 5.8.2010 ve 14.30.hod. v Penzionu Olga, Třída T.G.Masaryka čp.833, 552 O3 Česká Skalice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vylosované firmy jsou:

GEOSAN GROUP a.s.

OHL ŽS a.s.

STRABAG a.s.

VCES a.s

Zlínstav a.s.

Tyto firmy už jenom v závěrečném kole podají cenovou nabídku.

 

Soutěž zajišťuje na základě smlouvy firma VODA CZ s.r.o. Česká Skalice za celkovou cenu 775.000,-. Kč. Cena se skládá z

Poradenské činnosti 375.000,- Kč

Výběru projektanta, technického dozoru a zhotovitele stavby 200.000,- Kč

Závěrečného vyhodnocení stavby 200.000,- Kč

 

Návrh na losování pěti firem podala městské radě firma VODA CZ a městské rada tento postup schválila. Ve smlouvě mezi městem a firmou voda CZ jsem zmínkou o možnosti zúžení výběru uchazečů o zakázku nenalezl.

 

 

 

 

 

 

Další informace po návštěvě městského úřadu dne 16. 8. 2010:

Zodpovídá : starosta Termín : 25.8.2010

Rada města pověřuje starostu města Tomáše Hubku k podpisu rozhodnutí o vyloučení všech těch zájemců, kteří ve veřejné zakázce Odkanalizování aglomerace Česká Skalice nebyli vybráni při náhodném výběru provedeném losem.

Usnesení č. 15/188/VIII/2010

Zajistí : tajemník Hlasováno : 5 pro, 0 proti, 0 se zdržel

Zodpovídá : starosta Termín : 25.8.2010

Rada města projednala a bere na vědomí další postup po provedení výběru podle písmene b/ § 6 zák. o veřejných zakázkách : Zadavatel bezodkladně vyloučí v souladu s ustanovením Zákona o veřejných zakázkách z účasti v zadávacím řízení všechny zájemce, kteří nebyli vybráni.

Usnesení č. 15/186/VIII/2010

Zajistí : tajemník Hlasováno : 5 pro, 0 proti, 0 se zdržel

Zodpovídá : starosta Termín : 25.8.2010

Usnesení č. 15/185/VIII/2010

Další (zpřesněné) informace budou podány v pondělí 16. 8. 2010

Výběrové řízení zajišťuje místní firma VODA CS a radou jmenovaná komise:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...špatný zákon spolu s Kalouskovými lidovci a dnes již mrtvou US-DEU prosadila

(Něco jako když zloděj křičí "chyťte zloděje", 28. 8. 2010 17:47)

http://zpravy.idnes.cz/nazor-elektrokocourkov-ptejte-se-kdo-a-proc-vam-zdrazil-proud-pbd-/domaci.asp?c=A100828_131814_domaci_jan

Re: ...špatný zákon spolu s Kalouskovými lidovci a dnes již mrtvou US-DEU prosadila

(Petr Fejfar, 29. 8. 2010 8:14)

Tento komentář patří k jiné tématice... V "AKTUÁLNĚ" naleznete odkazy na další články k fotovoltaické problematice. Pokud jde o hledání viníků, tak je třeba přidat ještě i města a obce (včetně toho našeho), která hustě prodávala pozemky v průmyslových zónách na stavbu slunečních elektráren. V našem městě za "zajímavých" okolností a po mém upozornění zastupitelů - viz. další člnáky v "NÁZORECH", ale též na něstském webu v zápisech z jednání zastupitelstva města!

Re: Re: ...špatný zákon spolu s Kalouskovými lidovci a dnes již mrtvou US-DEU prosadila

(???, 29. 8. 2010 17:55)

V rubrice AKTUÁLNĚ se ale nedají přidávat komentáře!

Re: Re: Re: ...špatný zákon spolu s Kalouskovými lidovci a dnes již mrtvou US-DEU prosadila

(Petr Fejfar, 29. 8. 2010 19:08)

Tak je přidejte k patřičným článkům v "Názorech", je jich tam na toto téma víc. A pokud si přečtete i jejich obsah, tak budu rád. A třeba pochopíte o co jde tady v našem městě...

?

(Duch, 16. 8. 2010 9:46)

Nechápu, proč se tento článek snaží, aby to vypadalo, že se jedná o něco nepatřičného. Vždyť je to úplně v souladu se zákonem a je to běžná praxe používaná v řadě měst včetně omezení počtu uchazečů! Paragraf 61 zákona o veřejných zakázkách: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/verejne-zakazky/cast2h5d1.aspx Příště prosím více objektivity a méně účelové manipulace.

Re: ?

(Petr Fejfar, 16. 8. 2010 12:19)

Já zas nechápu, proč se musí losovat 5 uchazečů o zakázku ze 13-ti firem, když je výběrové řízení skoro hotové! Vylosované firmy už mají dodat jen nabídkovou cenu! Proč to nemohlo udělat všech 13 firem? K čemu to losování posloužilo? Nepředložila by třeba některá z nevylosovaných firem výhodnější cenovou nabídku? Nemůže se menší počet firem lépe dohodnout na nějakém společné postupu a třeba i následném rozdělení zakázky? Otázek by mohlo být víc, ale pro pana Ducha ještě jedna osobní: Pokud byste si chtěl nechat postavit rodinný domek, udělal byste si výběr, dostal 13 nabídek, tak byste si udělal také losování pěti firem?
P.S. K právní otázce losování jsem již dříve odpovídal viz. komentář "Bohužel..."

Re: Re: ?

(Duch, 16. 8. 2010 12:27)

To jsou ale všechno jen vaše subjektivní dohady. Objektivní je konstatovat, že vše je dle zákona a bežně používané praxe v pořádku. Losování má smysl a oporu v zákoně kvůli řadě důvodů a je to vysvětleno např. zde: http://www.casopisstavebnictvi.cz/jicin-vylosoval-pet-firem-pro-soutez-na-stavbu-zimniho-stadionu-_N3516

Re: Re: ?

(Duch, 16. 8. 2010 12:35)

A ještě k té osobní otázce: já bych samozřejmě nelosoval, ale je tu velký rozdíl v tom, že u mě by se nejednalo o veřejnou zakázku, takže bych se nemusel obávat např. toho že se někdo odvolá :-) Některé výtky k losování jsou pochopitelné, ale přece není možné někoho kritizovat, že dodržuje zákon, kvůli tomu, že me se daný zákon nelíbí.

Re: Re: Re: ?

(Petr Fejfar, 16. 8. 2010 12:49)

Pokud Vás moje argumentace neuspokojila, tak lituji. Ale díky za "přiznání", že v případě stavby Vašeho rod. domku byste "losovačku" nedělal... Nebylo by to moudré a ekonomické - šlo by přece o Vaše peníze! Tady jde "jen" o peníze veřejné... Jasně, pokud by se přihlásilo do výběrového řízení třeba 50 firem, tak je losvání řešením zjednodušujícícm výběr a hodnocení uchazečů o zakázku. Tady jich bylo ale jen 13 a navíc výběrové řízení zajišťuje erudovaná firma (mimochodem to dělá za čátku 775.000,-Kč)...

Re: Re: Re: Re: ?

(Duch, 16. 8. 2010 13:02)

Ale i já přestože třeba s některou argumentací souhlasím (jsou určitě vhodnější způsoby výběru), tak upozorňuji na to, že to není důvod ke kritice radnice, ale spíše autora zákona. Vždyť i v tom Jičíně dokonce losovali jen z 9 uchazečů! Je to stejné, jako kdybych kritizoval řidiče, že jel v obci 50 km/h, když já si myslím, že bezpečné je jen 40 km/h, přitom je to normální a zákoné, že jezdí 50 km/h.

Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Petr Fejfar, 16. 8. 2010 13:11)

O Jičíně nic nevím, bydlím v České Skalici... Zaklínání se zákonem a svalováním viny na autora zákona neberu. Úplně ideální zákon asi ani neexistuje. Snad jsem naznačil v předcházející odpovědi k čemu má případné losování sloužit! Jde ale i o toho "ducha zákona", morálku a v neposlední řadě i o obyčejný "selský rozum". Nemyslíte?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Duch, 16. 8. 2010 13:17)

Odkaz na obdobné losování, které proběhlo v Jičíně a byly tam i vysvětleny některé důvody, které k tomu vedou, byl v jednom z mých předchozích příspěvků. A já zas musím opakovat, že jsou to jen vaše subjektivní názory. Jiný názor je, že vše bylo v pořádku. A právě protože mají lidé rozdílné názory, tak kvůli tomu jsou tady zákony :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Petr Fejfar, 16. 8. 2010 14:03)

Nepřesvědčím Vás, ale to nevadí, od toho je diskuze a jsem rád, že jsou lidé i jiných názorů. A doufám, že i tací, kterým jde o město, spravedlnost, morálku a zákon. Snad jen ještě k zákonu, netvrdím nikde, že byl porušen, ale to, že byl mírně obejit, nebo nadužit, pokud nechci použít tak tvrdé slovo jako "zneužit". Z toho co jste napsal jsem nenašel nic co by nějak vysvětlilo proč se toto řešení překotně předložilo, přijalo, vykonalo a v čem jsou jeho výhody pro naše město... Jinak vidím, že jste osoba problematiky znalá a za svými názory stojící. Toho si cením, ale víc bych si cenil názorů neanonimních... Víte, takto nevím, zda si nepíšu s někým z radnice, z firmy zajišťující výběrové řízení, nebo soutěžící, prostě s osobou nějak ve věci podjatou. Ale to se nedá nic dělat, záleží na druhé straně zda se "zosobní" či ne. Na straně naší jsou osoby známé.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Duch, 16. 8. 2010 14:17)

Já si právě myslím, že byl zákon naopak striktně dodržen, ne obejit, ale už tu debatu uzavřeme, prostě se neshodneme, avšak aspoň debata proběhla v korektně :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ?

(Petr Fejfar, 16. 8. 2010 14:32)

Také děkuji. Zákon sice dává možnost zúžení počtu uchazečů o veřejnou zakázku, určitě ale striktně nevyžaduje vždy aplikovat možný postup - losování... :-)

Korupce

(Radek, 13. 8. 2010 15:54)

Čemu se divíte? Stavebnictví z velké části financuje politiku. Politici to tak nastavili a dobře tento systém využívají.

Bohužel...

(Petr Fejfar, 13. 8. 2010 13:51)

Ano, tento postup při výběru uchazečů je, dle zákona o zadávání veřejných zakázek, právně možný. Ale je diskutabilní, zda při počtu pouhých 13 firem je nutno "losovat" "5 osudem a osudím?" vyvolených... Přitom je městskou radou jmenována komise a místní erudovaná firma, která soutěž zajišťuje... Dle mého soudu se jedná minimálně o obcházení ducha zákona.
Nevím, jak to napsat slušněji...

???

(Terezie, 13. 8. 2010 10:29)

Je to vůbec možné???